Skype zamiast darmowych wieczorów i weekendów

skype

skype

Skype to nie tylko program, ale realna alternatywa dla telefonu stacjonarnego. Warto jednak dokładnie policzyć oszczędności na podstawie ilości i rodzaju wykonywanych połączeń.

Skype – koszty wdrożenia.

Koszty wdrożenia Skype to szerokopasmowe łącze internetowe (abonament 50 zł), jednorazowy zakup telefonu IP (340-560 zł dla telefonów bezprzewodowych, które nie wymagają komputera), dodatkowe elementy sieci komputerowej (przełącznik lub router). Oczywiście każdy musi podejść do sprawy indywidualnie, bo wiele osób nie będzie potrzebowało słuchawki bezprzewodowej, a tanie zamienniki są równie dobre jak aparaty z oficjalnego sklepu Skype.

Skype nie zawsze jest najtańszy

Warunkiem opłacalności przesiadki z TP SA na Skype jest dostęp alternatywnego dostawcy internetu. Tutaj mieszkańcy dużych aglomeracji są w dużo lepsze sytuacji, chociaż ostatnio złapałem zasięg sieci bezprzewodowej na Mazurach w wiosce Wejsuny. Świat idzie naprzód!

Doszliśmy do najważniejszego momentu – kiedy warto. Odpowiedź jest dość prosta. Policz koszt abonamentu Skype, porównaj go do abonamentu TP SA i oblicz kiedy zwróci się inwestycja w sprzęt. Ja płaciłem w TP za pakiet darmowe wieczory i weekendy około 80 zł miesięcznie, czyli 960 zł rocznie. Przeliczmy teraz usługę Skype.

Interesuje mnie darmowe dzwonienie w obrębie Polski na telefony stacjonarne – rozproszona rodzina 🙂

1) Abonament Skype miesięcznie wynosi 23 zł, czyli 276 zł rocznie. Dodatkowo opłacając 12 miesięcy zapłacimy 240 zł (15% rabatu).
2) Telefon kosztował 360 zł
3) Należy wykupić usługę Numer internetowy, w której otrzymujesz numer stacjonarny z wybranej strefy numeracyjnej (np. warszawski +4822…). Tutaj Skype zmienił politykę i teraz każe sobie płacić abonament 230 zł rocznie!

W sumie koszty stałe wynoszą 470 zł. Abonamentu internetowego nie wliczam, bo korzystam z tej usługi niezależnie. Warto pamiętać, że zamiast wieczorów możesz dzwonić za darmo przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. W tym konkretnym przypadku inwestycja w telefon IP zwróci się po 9 miesiącach (mocno zaokrąglałem).

Reklamy

Tagi:

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: